Karta miejska


Co to jest karta miejska?

Łowicka Karta Miejska, nazwana także e-kartą, jest nowoczesną i estetyczną plastikową kartą z zatopionym chipem elektronicznym. Przypomina kartę, którą większość z nas już posiada korzystając z bankomatu lub płacąc za zakupy w sklepie. Jej obsługa jest bardzo prosta (przykładowo: wystarczy ją zbliżyć do kasownika aby skasować bilet).

 

Jak wygląda karta miejska?

Poniżej znajduje się przykładowa wizualizacja karty miejskiej.
Łowicka Karta Miejska

 

Jak korzystać z karty miejskiej?

Aby korzystać z karty miejskiej, należy uprzednio doładować na nią elektroniczny bilet okresowy lub środki na elektronicznej portmonetce. W przypadku korzystania z elektronicznej portmonetki, po zbliżeniu karty do czytnika, pobrana zostanie automatycznie opłata za przejazd zgodnie z taryfą domyślną przypisaną do karty (uwzględniając ewentualne uprawnienia do przejazdów ulgowych). Istnieje możliwość zapłaty za dodatkową osobę (tzw. „dokasowanie”), jeżeli po skasowaniu swojego biletu wybierzemy odpowiedni przycisk (normalny lub ulgowy) i przyłożymy ponownie kartę do kasownika. Po prawidłowym zarejestrowaniu biletu jednorazowego z elektronicznej portmonetki (rejestracji przejazdu), kasownik potwierdzi operację za pomocą sygnału dźwiękowego oraz odpowiedniej informacji na wyświetlaczu (m.in. pobrana kwota oraz pozostałe środki na elektronicznej portmonetce).

 

Do czego służy elektroniczna portmonetka?

Elektroniczna portmonetka jest to usługa uruchomiona na karcie miejskiej, pozwalająca na gromadzenie środków celem wykorzystania ich do wnoszenia opłat za przejazdy jednorazowe środkami komunikacji miejskiej według obowiązującej taryfy opłat.